آشنایی با کاربردهای مختلف مس

مس چه کاربردهای دارد؟

با کاربردهای مختلف مس آشنا شوید و ببینید این فلز گرانبها چه نقش مهمی در زندگی روزمره ایفا میکند

کاربردهای زیاد فلز مس در زندگی روزمره شگفت انگیزاست، این فلز آنقدر کاربردهای متفاوتی دارد که می توانید آن را در سیم های صنایع بزرگ, برق خانه تان و حتی در جوراب هایتان پیدا کنید.

اکثر خودروسازان برنامه تولیدات خود را به سمت خودروهای الکتریکی(برقی) سوق میدهند .خبر خوب برای شرکت ملی مس ایران این که مس برای ساخت موتور و برای سیم کشی و هم برای ایستگاه های شارژ این خودروها مورد نیاز است و این به معنی افزایش چشمگیر صادرات فلز ما است.

حال بیایید کاربردهای مختلف آنرا در جاهای مختلف ببینیم.

1- صنعت برق و الکترونیک

مس در ارتباطات و حمل­ ونقل

حمل و نقل

این فلز در موتورها و سیستم های الکترونیکی اتومبیل، قطار، هواپیما، کشتی و حتی فضاپیما ها نیز استفاده می شود، بنظر شما جالب نیست؟! امروزه استفاده از مس به حدی افزایش یافته است که درساخت یک ماشین، حدود ۲۰کیلوگرم مس استفاده می شود و این تقریبا دو برابر مقداری است که ۴۰ سال پیش بکار گرفته می شد، همچنین طول کابل های استفاده شده در هواپیماها می تواند بیش از ۱۰۰ کیلومتر باشد، که این تقریبا به اندازه ی فاصله ی بین کرمان و رفسنجان است!

رایانه ها

آیا می دانید دریک کامپیوتر رومیزی به طور متوسط دو کیلوگرم مس بکار رفته است؟ زیرا از این فلز در ساخت اجزای اصلی کامپیوتر استفاده می شود. برای مثال، صفحه های مدار چاپی (سطوحی که مجموعه ای از اجزای الکترونیکی را به هم متصل می کنند) با مس حکاکی شده اند تا منابع انرژی را به قسمت های مختلف تجهیزات هدایت کنند.

الکترونیک

اگرچه در این بخش استفاده از مس نسبتا کم است، اما در برنامه های کوچک با فناوری پیشرفته مانند ریز تراشه ها و نیمه رساناها (عناصری که نقش عایق ها یا رساناها را در دستگاه های الکترونیکی دارند)، نقش اصلی را دارد.

کابل های برق

به دلیل قدرت رسانایی بالای مس، این فلز حامل بسیارخوبی برای انرژی الکتریکی است، بنابراین در اکثر اتصالات سیمی در جهان مورد استفاده قرار می گیرد و قابل اطمینان ترین ماده در هنگام تأمین انرژی لوازم خانگی و روشنایی منزل است.

تلفن های همراه

درحال حاضر حدود ۶۰۰ هزار تن مس در سیستم تلفن های همراه در سراسر جهان وجود دارد. در هر تلفن همراه، ۲۰٪ از اجزای آن به نوعی با مس سروکار دارند، که بیشتر در مدارها و باتری ها استفاده می شوند.

در آینده میزان استفاده از مس در اتومبیل افزایش می‌یابد. تخمین زده می شود که تا سال۲۰۲۷،  صنعت خودروهای الکتریکی به تولید جهانی 27 میلیون دستگاه برسد. این امر باعث افزایش مصرف این فلز قرمز رنگ می­شود. چرا که یک وسیله­ی نقلیه بنزینی حدود ۲۴ کیلوگرم مس استفاده می­کند اما یک دستگاه از خودروهای الکتریکی، بین ۵۰ تا ۱۱۳ کیلوگرم مس نیاز دارد.

2- خانه ها

کارآمدی و صرفه جویی

ظروف آشپزخانه

ویژگی های حرارتی دیگ ها و قابلمه های مسی باعث می شود که گرمای شعله به طور مساوی و یکنواخت و بدون اینکه بعضی نقاط داغ تر از بعضی دیگر باشند، پخش شود و گرما به طور مناسب توزیع شود، به این ترتیب از سوختن غذا جلوگیری می کند، پخت یکنواخت تر و طعم و رنگ غذا بهتر می شود که همه این ها با صرفه جویی در مصرف انرژی همراه است. در واقع مس یک راه خوشمزه و زیست محیطی را به ارمغان می آورد.

تهویه مطبوع

سیستم های جدید گرمایشی و سرمایشی برپایه ی لوله های مسی با شیارهای کوچک (نوع جدیدی از رساناها که انتقال گرما را بهبود می بخشند و جریان سریع تر مایع مبرد را امکان پذیر می کنند) ساخته شده اند. این کار باعث کاهش هزینه ها، تهویه هوای مطبوع، سرمایش و گرمایش بهتر،ارزان تر و سازگار با محیط زیست می شود.

پنل های خورشیدی
پنل های خورشیدی

این سیستم ها قطعاتی ساخته شده از مس دارند، که برای کارکرد آن ها ضروری است. برای مثال، کلکتورها یا جذب کننده های خورشیدی

3- صنعت ساختمان

خانه های سالم و بهداشتی

صنعت ساختمان

لوله ­ها: لوله ­های مسی به دلیل توانایی شان در جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های بیماری­زا، به حفظ سلامتی آب های لوله کشی شده کمک می­کنند. علاوه براین، لوله های آب و گاز ساخته شده از مس، مقاوم، ضدزنگ و بادوام هستند و بخاطر جلوگیری از نشتی لوله ­ها، باعث آرامش خاطر خانواده ها می شوند. نکته مهم این است که مس یک ماده ی کاملا طبیعی است و حاوی مواد افزودنی، ترکیبات آلی فرار (مواد شیمیایی آزاد شده در اثر سوختن سوخت ها) و یا سایر ترکیبات مصنوعی آلوده کننده نیست.

سقف­های مسی: ازمس بخاطر دوام طولانی مدت (۳۰تا ۴۰ سال عمر مفید)، سبک بودن و تحمل وزن بالا، در سقف­­ها استفاده می شود. علاوه براین، به عنوان یک ماده ی ساختمانی که در زیر باران زنگ نمی زند و تخریب نمی شود، شناخته شده است.

موارد دیگر: به لطف فناوری نانو، می توان از ذرات میلی­متری مس در تولید هر شئ ساخته شده از پلیمرها مثل پلاستیک و رنگ ها استفاده کرد، که امکان استفاده از خاصیت ضد باکتری مس را گسترش می دهد که یک دنیای کاملا جدید برای تحقیق و توسعه به وجود آورده است.

4- طبیعت

مراقبت از گیاهان، اسب ها و ماهی ها

ضد قارچ در کشاورزی

ضد قارچ در کشاورزی

از آنجایی که مس یک عنصر بسیار متداول در تولید محصولات گیاه پزشکی است (ریز عناصر ضروری در فتوسنتز گیاه)، در کشاورزی به عنوان یک ماده ضد قارچ و محافظ ، اهمیت زیادی دارد. در عین حال به دلیل عملکرد ضد باکتری مس، از رویش هاگی قارچ ها و باکتری ها جلوگیری می کند.

نعل اسب

نعل اسب

به دلیل همان خصوصیات ضدباکتری، در صنعت سوارکاری استفاده از مس برای ساخت نعل اسب که از عفونت و قارچ جلوگیری می کند، گسترش یافته است. علاوه برآن، به دلیل ظرفیت خوبی که مس برای جذب ضربات دارد، به کنترل صدمات و ضربات وارد شده به اندام این حیوان نیز کمک می کند.

غربالگری ماهی قزل آلا

غربالگری ماهی قزل آلا

استفاده از صفحه های مسی که از چسبیدن جلبک ها، نرم تنان و باکتری ها به بدن ماهی ها، که رشد آن ها را تحت تأثیر قرار می دهند، جلوگیری می کند. باعث بهبود تولید، بهداشت و عملکرد در پرورش ماهی قزل آلا می شوند.


5- کاربردهای دیگر

کارآمدی و صرفه جویی

صنایع دستی
صنایع دستی

به لطف ویژگی های این فلز، مس در طول تاریخ مورد استفاده ی فرهنگ های زیادی بوده است، از گلدان و ظروف گرفته تا جواهراتی مانند گردنبند، انگشتر، دستبند یا آویز، که این نشان می دهد استفاده از مس، پیشینه و سنت دیرینه ای دارد.

لباس
لباس

به دلیل خواص فوق العاده مس در جلوگیری از عوامل عفونت زا، در سال های اخیر صنعت کاملی از تولید لباس های ضد باکتری ایجاد شده است. مانند جوراب، ملحفه، حوله و سایر لباس ها که با نتایج موثر، از قبل در بازار موجود هستند.

سکه
سکه

بخاطر قابلیت انعطاف پذیری و مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی، ضربه و سایش، از ابتدای تمدن برای ضرب سکه از مس استفاده می شده. علاوه بر این ، آلیاژهای آن بسته به درصد مس و سایر فلزات تشکیل دهنده، می توانند رنگ های مختلفی ایجاد کنند.

کاربردهای مس
آلات موسیقی

مس یکی از فلزاتی است که بیشترین تأثیر را در موسیقی داشته است. برای مثال در سازهایی مثل شیپور، سنج و کاسه ی طبل استفاده می شود. در حال حاضر این ماده با سایر مواد فلزی مانند برنج ترکیب شده و باعث ایجاد صوت بسیار خوبی می شود، که این صوت در سازهای موسیقی که از چوب ساخته شده اند، وجود ندارد. می توان اینطور گفت که مس حتی در صدا نیز وجود دارد!

کاربردهای متنوع و زیاد مس، بسیار شگفت انگیز است! در اینجا فقط بعضی از آن ها را مرور کردیم. هرروز روش های جدیدی در حال توسعه و ابداع هستند تا از خواص این فلز در جهت بهبود کیفیت زندگی استفاده شود. اکنون زمان آن فرارسیده است که شما آلیاژ های مختلف مس و محصولاتی را که می توان از ترکیب آن ها به دست آورد را بشناسید.

آشنایی با مراحل فرآوری مس

فلوتاسیون

خردایش مس

خردایش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا