اکتشاف

در جستجوی فلز قرمز

همانطور که حدس زدید، مس نه تنها در هیچ کجا به شکل شمش یا به گونه ای جادویی ظاهر نمی شود (کاش اینطور بود!) بلکه برعکس برای پیدا کردنش باید به جستجو بپردازید و این قصه سر دراز دارد.

اولین مرحله پروسه تولید مس با عمل جذاب و هیجان انگیز اکتشاف زمین شناسی آغاز می شود.در این مرحله شما می توانید سنگ های موجود در لایه های زیرین خاک را شناسایی کنید و از معدنی بودن یا نبودن آن ها اطمینان حاصل کنید.

مس در بخش های مختلفی از پوسته ی زمین پراکنده شده و موقعیت مکانی آن بوسیله فرآیند های مختلف زمین شناسی که در تاریخچه سیاره رخ داده تعیین می شود.

منشأ این ماده معدنی به ورود ماگما در دمای بالا و فشار زیاد به پوسته زمین مرتبط است:

سنگ معدن مس

 براساس ویژگی های پروسه های زمین شناسی، مس در پوسته ی زمین به شکل مواد معدنی و اکسید های گوگردی یافت می شود که خصوصیات آن شکل بعدی پردازشش را تعیین می کند.

مراحل اکتشاف

به طور رسمی پروسه جستجو برای فلز قرمز به سه مرحله تقسیم می شود. اکتشافات ابتدایی، متوسط و پیشرفته؛ و تنها زمانی که تمامی مراحل کامل شود می توان تصمیم گرفت که امکان بهره برداری از کانسار وجود دارد یا خیر.
اکتشاف
اکتشافات ابتدایی

بررسی یک منطقه بزرگ جغرافیایی جهت تشخیص اینکه آیا نشانه هایی از رسوبات معدنی وجود دارد یا خیر.
امروزه زمین شناسان به کمک نقشه های جغرافیایی و تصاویر ماهواره ای و سایر ابزارها بخش های مختلف زمین را برای اکتشافات بعدی مطالعه می کنند.
زمانی که در نهایت یک منطقه بخصوص انتخاب شود یک تیم متخصص به آن ناحیه اعزام می شود تا موقعیت مکانی و ویژگی سنگ های آن منطقه را ثبت کند. (رنگ،بافت،ساختار) و برای بررسی حضور یا عدم حضور مواد معدنی نمونه برداری کند.

اکتشاف
پویش(بررسی) میانی

در این مرحله بر روی نمونه های انتخاب شده تست های فیزیکی و بیولوژیکی انجام می شود که مشخص شود با توجه به مواد معدنی و غلظت آن ها پاسخ مثبت می دهند یا خیر.
اگر در مرحله قبل جواب های مثبتی بدست آید منطقه ای که آثاری از مواد معدنی دارد محدود شده و طرح حفاری ایجاد می شود تا در مرحله بعد اجرایی شود.
در این مرحله می توان به امکان حضور یک کانسار فکر کرد (به تولید مس نزدیک و نزدیک تر می شویم)

اکتشاف
پویش(بررسی) پیشرفته

در منطقه محدود شده حفاری ها در حال انجام است، جاده های طولانی و عمیق اما با قطر کم که زمین را در محل حضور اکسیدها و سولفیدها شکافته اند.
به لطف حفاری، ویژگی ها و توسعه نهایی کانسار و همچنین نوع و غلظت مس موجود در محل قابل تشخیص است.
اگر تمامی بررسی ها حاکی از وجود مقدار زیادی مس در محل باشد فقط می ماند مطالعات اقتصادی و فنی برای تصمیم گیری در رابطه با احداث معدن.

چه چیزی در مرحله اکتشاف بدست می آید؟

در اولین مرحله تولید، ویژگی های کانسار، نوع مواد معدنی و غلظت مس قابل تشخیص است همه این اطلاعات برای طراحی بهره برداری در آینده ضروری است زیرا به ما اجازه می دهد تا رفتار محیطی که در آن کار می شود و همچنین عملکرد اقتصادی احتمالی را تخمین بزنیم.
اطلاعات توسط مهندسان بررسی می شود که در نتیجه سیستم بهره برداری را تعیین کرده، طراحی اولیه معدن و تاسیسات آن را انجام داده و انتظارات اقتصادی و عمر مفید عملیات را محاسبه می کنند. این به معنی آن است که آن ها یک تصویر کلی را تجسم می کنند.

چه زمانی یک کانسار شرایط تبدیل شدن به معدن مس را دارد؟

تصمیم برای انجام پروژه بهره برداری به ویژگی های کانسار، طراحی عملیات و پیش بینی های آینده بازار جهانی مس بستگی دارد (میزان تقاضا و هزینه ها). اگر مشخص شود که در این کار سود چشم گیری خواهد بود تصمیم به ساخت آن گرفته خواهد شد. بسم الله!

اکتشاف

آشنایی با مراحل فرآوری مس

فلوتاسیون

خردایش مس

خردایش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا