استخراج

خارج کردن مواد اولیه خام

پیش از این پروسه ای را آموختید که چراغ سبزی است برای بهره برداری از کانسار و حال دومین مرحله بزرگ تولید مس آغاز می شود، استخراج. بله در این مرحله است که مواد منفجره، سنگ های پرنده و کامیون های غول پیکر به وسط صحنه می آیند.

همانطور که از اسمش پیداست این پروسه‌ای است که در آن مس از اعماق زمین استخراج می شود. بنابراین هدف اصلی، استخراج مواد معدنی از توده سنگی است که می توان با خیال راحت آن را به کارخانه برد تا از سایر مواد معدنی مجزا شود و خالص ترین مس حاصل شود. همان مسی که بعداً در بازار جهانی فروخته می شود.

بمب استخراج

این فرایند چگونه صورت میگیرد؟

 طی چهار مرحله اساسی:

بمب استخراج

حفاری

در این مرحله گودالهایی در زمین ایجاد می شود که بعداً محل قرارگیری مواد منفجره است.

استخراج

انفجار

مواد موجود در گودال ها با کنترل از راه دور منفجر می شوند تا توده سنگی از هم بپاشد.

استخراج

بارگیری

کامیون هایی که سنگ ها را به کارخانه فراوری تولید مس می برند به وسیله بیل و تجهیزات با تناژ بالا بارگیری می شوند.

استخراج

انتقال

کامیون ها، قطارها یا تسمه های نقاله (بسته به معدن) سنگ ها را برای ادامه مراحل تولید به سوی مقصد حمل می کنند.

همان گونه که در مرحله اکتشاف دیدید دو نوع مس وجود دارد: سولفور و اکسید.
همچنین دو راه مختلف برای خروج این مواد معدنی وجود دارد: زیرزمینی و گودال رو باز.

استخراج زیرزمینی(مس عمقی):

 استخراج زیرزمینی زمانی صورت می گیرد که کانسار مس پوشش استریل بسیار ضخیم دارد. برای مثال: داخل یک تپه. در این صورت برداشتن تمامی لایه های خاک برای دست‌یابی به سنگ معدنی به صرفه نیست و در واقع هیچ سودی ندارد.
 بنابراین برای دستیابی به اعماق و مواد معدنی یک سری عملیات زیر زمینی مانند تونل، راهرو، پلکان لازم است. در زیر زمین یک سازه مهندسی بزرگ کار شده که شامل مناطق لازم برای استخراج است. مانند محل های تولید، تهویه و حمل و نقل.

استخراج

اما چگونه این کار را می کنند؟

فرآیند استخراج در معادن زیرزمینی بر اساس ریزش بخش های سنگی بزرگ بر اثر انفجار که به دلیل نیروی گرانش به داخل قیف های مخصوص جمع آوری می‌افتند صورت می گیرد.

 متعجب می شوید که آنها چگونه این کار را برای منفجر شدن زمین بدون هیچ آسیب جانی و مالی درون معدن انجام می دهند.

خب برای آرامش خاطر شما، دیوارهای تونل ها و راهروها سازه های فولادی (مایا) مستحکم شده‌اند تا موجب تقویت ساختمان کار شوند و این بعلاوه اقدامات سختگیرانه امنیتی است که از تمامیت جسمی کارگران محافظت می کند.

استخراج از معادن روباز (مس سطحی)

برخلاف استخراج زیرزمینی، استخراج روباز زمانی ایجاد می شود که ناحیه ای که کانسار در آن واقع شده شرایط استخراج ماده معدنی را از سطح زمین فراهم کند. در این مورد حذف لایه استریل که توده سنگی را پوشانده سودآوراست چرا که ضخامت کمتری دارد.
 از آنجا که در حفاری رو باز نیازی به احداث تونل و راهرو در زیر زمین نیست فضای معادن روباز محدود نیست و برعکس، کار در مناطق بزرگ با فضای باز انجام می شود پس اصلاً یافتن کامیون و ماشین آلات غول پیکر عجیب و غیر معمول نیست.

خطوط ترافیک که وسایل نقلیه حمل مواد از آنها عبور می کنند و همچنین در آنجا بارگیری می کنند نیز چشمگیر است زیرا عرض آنها باید اجازه عبور حداقل دو وسیله نقلیه بزرگ را بدهد و جثه بزرگ دستگاه‌ها و بیل های غول پیکر را پوشش دهد.

استخراج مرحله ای مقدم بر مراحل پردازش مواد است که در به دست آوردن کاتد های مس با خلوص بالا به اوج خود میرسد: هدف بزرگ!

آشنایی با مراحل فرآوری مس

فلوتاسیون

خردایش مس

خردایش

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا