بیشتر سکه های جهان از مس ساخته شده اند

سکه

یورو ، ین ، پوند انگلیس و حتی سکه های ایرانی ، برخی از ارزهای جهانی هستند که از مس و آلیاژ آن با فلزات دیگر به میزان کمتری مانند آلومینیوم ، نیکل یا روی ساخته می شوند.

استفاده ازمس در سکه به این دلیل است که مقاومت زیادی در برابر خوردگی دارد ، به آن اجازه می دهد شکل خود را حفظ کرده و حتی پس از قرار گرفتن در معرض عوامل جوی بسیار بد ، مثل سال ها فرو رفتن در زیر دریا، قرن ها دوام بیاورد. همچنین ، سکه های مسی کاملاً قابل بازیافت هستند ، بنابراین حتی در صورت استفاده نشدن به عنوان پول رایج می توان آنها را ذوب و دوباره طراحی کرد.

روند تولید این نوع پول با همجوشی فلزاتی که ترکیب شیمیایی آن خواهد بود ، آغاز می شود. سپس با یک فرآیند غلتان ، برش دیسک ها (بلنک یا شاهد) و یک فرآیند شیمیایی فیزیکی از اکسیداسیون و پرداخت (قطعه شویی) این بلنک ها ادامه می یابد.

به عنوان مثال سکه‌های ایران آلومینیوم – برنزی ، ۱۰۰ تومانی با عیار ۹۲ درصد مس، ۶ درصد آلومینیوم و ۲ درصد نیکل تولید می‌شوند در حالی که سکه‌های نیکل – برنجی ، ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی با عیار ۶۴ درصد مس و ۲۴ درصد روی و ۱۲ درصد نیکل ضرب می‌شوند . ترکیب آلیاژهای به کار رفته در سایر سکه های ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ تومانی هم تقریبا به همین شکل است درحالی که به گفته کارشناسان این نوع سکه‌ها در نقاط دیگر دنیا با حدود ۲۰ درصد نیکل ساخته می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا